Peşinatsız ArabaSenetle Araba

Senetle Araba Satan Galeriler (Peşinatsız ve Sahibinden)

4 Mins read

Günümüzde araba bir ihtiyaç olmakla birlikte birçok kişinin iki temel hedefinden birisi araba almak diğeri ise ev almaktır. Araba almak için bu aracın fiyatını karşı tarafa ya nakit olarak ödemek durumundasınız diğer yandan banka kredisi de alternatif bir seçenektir. Ülkemizde birçok kişinin bankalar ile arası kötüdür ve kredi notu oldukça düşüktür. Bunun en önemli sebebi zamanında alınıp ödenmeyen krediler ve kredi kartı borçlarıdır. Kredi notu düşük olan kişiler araç alırken bankalardan kredi alamazlar. Bankalar kredi notu düşük olan kişileri güvenilmez olarak gördükleri için kredi vermemektedir. Bu durumda ise ortaya makalemizin konusu olan senetle araba alma seçeneği devreye girmektedir.

Senetle Araba Satan Galeriler

Senetle Araba Alışı

Araba almaya karar vermeniz durumunda bankanın size önceden belirlemiş olduğu kurallara uymanız gerekmektedir. Bankalar sizin daha önce ki kredi geçmişinize, fatura ödemelerinize ve kredi kartlarını ödeme planlarınıza bakmaktadır. Bu konularda düzenli ödeme yapmanız durumunda bankalarda ki arka planınız sağlam olduğu için bankalar size kredi verecektir. Aksi durumunda ise bankalar size kredi vermezler.

Yine de araba sahibi olmak istiyorsanız senetle araba almak durumundasınız. Galerilerin bazıları senetle araba satmaktadır. Tabi ki bu durumda ortaya bazı sorunlar çıkmaktadır. Tavsiye edilen satıcılar ile ticaret yapmalısınız, adını daha önce duymadığınız galerilerden senet ile araç almanızı tavsiye etmemekteyiz. Almanız durumunda ise birçok sorun ile baş başa kalabilirsiniz.

Galeriden senet ile araba almak istediniz ve galeriye gittiniz. Galerici sizi daha önce tanımadığı için sizin Findex’ten kredi notunuza bakacaktır. Kredi notunuzun düşük olması durumunda ise galeriden araç almanız zorlaşacaktır. Bu durumda kefil şartını öne sürebilirler. Galeri sahibini ikna etmeniz durumunda ise kefile gerek kalmadan senet imzalayarak araç sahibi olabilirsiniz. Senet imzalamanız durumunda aracınıza ipotek koyulacaktır ve senetlerin hepsini ödedikten sonra ipoteği kaldırabilirsiniz. Bu şekilde bir ticaret yapmak istiyorsanız kesinlikle senetleri banka aracılığı ile yapınız çünkü ödeme yaptığınızı bu şekilde kanıtlayabilirsiniz. Eğer galerici ticari ahlaktan yoksun biriyse ödeme yaptığınızı kabul etmeyebilir.

Peşinatsız Araç Nasıl Alınır?

Galeri bulduğunuzu varsayalım ve bu galeriden senet ile araç almak istiyorsunuz fakat elinizde hiç peşinat yok. Galericinin size araç verip vermemesi tamamen kendisine kalmış bir durumdur çünkü peşinatsız araç satışı tehlikelidir. Galericilerden senet ile araç almak bankalardan kredi almak gibi değildir. Her galericinin peşinat oranı farklı olabilir ve bu oranlar çok yüksek rakamlarda da olabilir. Bu yüzden elinizde peşinat olması pazarlık aşamasında elinizi rahatlatacaktır.

Senet ile araba satan galericiler genelde krediyi kendileri çeker ve size senet imzalatırlar. Kredi kullanmayan bir galericisi ise nakit parayı kendi sermayeleri ile ayarlarlar. Galeri sahibinin sizin adınıza bankadan kredi çekmesi durumunda faiz oranı ile size uygulanan faiz oranı aynı olmayacaktır çünkü galerici size araç satarken bir riski göze almaktadır. Genellikle bankanın verdiği faiz oranının üzerine %2’de galericiler koymaktadır. Bu şekilde araç satmak galericiler için çok avantajlıdır çünkü %2 komisyon oranı ile birlikte araç alım satımından da kar elde etmektedirler.

Galerici sizin adınıza çektiği krediyi ve faiz oranını tek bir kalemde gösteren senet imzalayacaktır. Senetin altına imzayı atmanız durumunda ise siz bankaya değil galericiye borçlanacaksınız. Galerici ise bankaya zaten borçlanmıştır. Peşinatınızın olmaması durumunda ise yine de yanınızda nakit para bulunmak zorundadır. 270 TL noter masrafı ile birlikte 170 TL’de rehin işlemi için nakit para getirmeniz şarttır.

Senetle Araba Alımında Yaşanabilecek Olumsuzluklar

Araç almanın birçok püf noktası bulunmaktadır. Öncelikle alacağınızın aracın size ileride sürekli masraf çıkarmaması gerekmektedir çünkü zaten senetle araç aldığınız için yüksek olan maliyet, aracın masraf çıkarması ile birlikte daha da artacaktır. Araçtan anlamayan biri iseniz kesinlikle araç alım satımından anlayan birisi ile veya bir usta ile gitmenizde fayda var.

İkinci el araç alırken hasar kaydını sorgulamak için TRİMMER yazıp “5664” e aracın plakası ile birlikte yada şasi numarası ile mesaj atmalısınız. Tavsiye olarak şasi numarası ile mesaj atın çünkü bazen plakada hasar kaydı gözükmez. Bu işlemin ücreti 4 TL’dir.

Eğer araç daha önce kaza yapmışsa ve bunu sigorta şirketine bildirmemişse bu kaza hasar kayıtlarında gözükmez. Örneğin araç 10.000 TL’lik bir kaza yaptı ve araç sahibi bunu sanayide kendi imkanları ile yaptırdı. Aracın gözüken bir kaydı bulunmuyor fakat iyi bir usta bu aracın daha önce hasar kaydı olduğunu anlayabilir. Bu durumda hasar kayıtsız aldığınız aracın gerçekte hasar kaydı olduğu için fiyatı düşecektir. Bu yüzden aracı oto ekspertize sokmanızda fayda var. Ekspertiz şirketleri aracın tüm kazalarını raporlamaktadır.

Senetle araç satan galericiler genellikle tefeci mantığı ile hareket etmektedir. Tabi ki bu konuda istisnalar mevcuttur. Bu durumdan ötürü aracı tek senet ile almamaya ayrı ayrı senet ile birlikte almaya özen gösterin. Olumsuz bir durum oldu ve 2-3 taksit ödeyemediniz. Eğer galerici tek senet üzerinden işlem yaptıysa bu seneti avukata verecektir ve dava neticesinde araç sizden alınabilir. Bu sebepten ötürü ayrı ayrı senet yapmaya özen gösterin.

Senet ile araba satan kişiler veya galeriler araçlara ipotek koydurmaktadır. Borcu ödeyememeniz halinde ise sizi yüksek faize bağladıkları için bu aracı satamazsınız ve borcunuzu kapatamazsınız. Bu yüzden senet ile araç alırken iyi düşünüp, ödeme planını buna göre yapmalısınız.

Diğer yandan, nakit ile araba alırken bile araç olmak masraflı bir ihtiyaçtır. Yıllık sigorta ücreti bile 1.500 TL’nin üzerindedir. Bunun yanında 10.000 bakımı, yakıt masrafı ve vergi gibi masraflarda çıkmaktadır. Bu sebeplerden dolayı çok ihtiyaç sahibi olmamanız durumunda kesinlikle araç almayın.

Senetle Araba Satan Galerilere Güvenilir mi?

Senet ile araç alırken nakit para dönmediği için karşılıklı güven çok önemlidir. İki tarafında birbirine güvenmesi şarttır. Senet ile araç satan galericiler satış yaparken karşı tarafa güven duymak isterler eğer bu durum sağlanmaz ise galerici aracı satmayacaktır.

Senetinizin vadesi geldiği halde hala daha ödenmemiş taksitinizin olması durumunda senet avukata düşebilir. Tek senet düzenlendiği içinde önceki ödemelerinizin hiç bir önemi kalmaz ve aracı teslim etmek zorunda kalırsınız. Bu yüzden kesinlikle senetleri bölerek aracı alın.

Related posts
Senetle Araba

Araba Alacaklara Alternatifler! (Senetle Araba, Eminevim Araba, Fuzul Oto)

4 Mins read
Araba sahibi olmak veya mevcut var olan arabanızı değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Öncelikli olarak araba satın almanın bir yatırım aracı olmadığını bilmeniz gerek….
Senetle Araba

İzmir Peşinatsız Senetle Araba Satan Yerler

1 Mins read
İzmir’de sıfır peşinatlı senetle araç almak isteyen kişiler, bankadan kredi çekmeden araç sahibi olabilirler. Kredi notu düşük olup kredi çekemeyenler, peşinatsız ve…
ArabaSenetle ArabaTaksitle Araba

Senetle Araba Almanın Kolaylıkları

2 Mins read
Taksitle araba almak otomotiv piyasasını canlandırarak araçların satılması için çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların ulaşım ve alışverişleri için…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.