Senetle Araba

Senetle Araba Veren – Satan Galeriler

5 Mins read

Faiz oranlarının artması, dolar kurunun yükselmesi araba sahibi olma hayali kuranların önündeki en büyük engeller arasında yer alıyor. Senetle araba veren galeriler vasıtası ile araba sahibi olmak mümkün. Fakat senetle araba almadan önce nelere dikkat etmek gerekir, nasıl hareket etmek gerekir ne kadar bilinçlisiniz? Araba almadan önce dikkat etmeniz noktalar hakkında hazırladığımız makaleyi okuyun, varsa sorularınız yorum bölümünden iletin.

Senetle Araba Veren Galeriler

2. el değerini önemsemezsiniz

Bir gün muhtemelen arabanızı satmaya karar vereceksiniz. Bu yüzden bazı önemli özellikleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. İlk olarak otomobilin markası önemli. Sürücüler arasında az ya da çok tutulan markalar bellidir. İkincisi araç özellikleri motoruna dikkat etmek gerekir. Üçüncüsü rengini es geçmeyin. Boya tedarikçisi firmaya göre ABD’de satılan tüm araçların %35’ini oluşturan beyaz renk en popüler renk olarak öne çıkıyor. Bunu %17 ile siyah takip ediyor ve gümüş ve grinin her biri %12’lik popülerliğe sahip.

Beyaz renk Güney Amerika’da ve okyanusun diğer tarafında yani Avrupa’da ve Asya’da da en tutulan renktir. Sadelik ve adeta saflık ve düzeni temsil eder. Turuncu veya limon yeşili gibi parlak renkler dünya çapında popüler değildir. Mor bir sedan almadan önce iki kez düşünmek gerekir. Çünkü daha sonra satmakta zorluk çekebilirsiniz. Renklerden bahsedince dikkat edilmesi gereken bir başka konu da aşınmadır. Hayatta hep kazanan biri olduğunuzu gösterme maksatlı altın rengi bir araba almayı düşünüyorsanız bu rengin ilk üç yıl içinde %25’ten fazla aşındığını bilmelisiniz. Ki bu herhangi bir renkteki aşınmadan daha fazladır.

Arabanın bakımları pahalı olabilir

Bir çok insan sadece satın alma fiyatını dikkate alır. Aldıktan sonraki servis bakımlarını, sigortayı veya diğer masrafları düşünmezler. Ortalama bir Amerikalı, yourmechanic.com‘un istatistiksel verilerine göre gelirinin yüzde beşini araba bakımına harcıyor. Yıllar geçtikçe bu harcamalar artar ve bütçenize ciddi bir yük olmaya başlar. İşte bu yüzden her şeyi inceden ince düşünmelisiniz. Böylece arabanız bir aile sorunu haline gelmez.

Sayılarla konuşalım… BMW veya Mercedes Benz gibi güvenilir lüks alman markaları satın almak isterseniz on yıllık bakımı için ABD’de yaklaşık 17.800 $ ve 12.900 $ ödemek zorundasınızdır. ABD’nin popüler markası Cadillac aynı süre için ortalama 12.500 dolarlık bir bakım maliyeti ile onları izler. Aile bütçenizin ne kadarının bakıma gideceğini düşünün ve satın aldıktan sonra aracınıza bu kadar harcama yapmak isteyip istemediğinize karar verin. Belki de 5500 dolarlık bakım maliyetine sahip bir Toyota işinizi gayet güzel görecektir.

İsteye bağlı donanım için fazladan para ödersiniz

Bir araba satın almadan önce ihtiyacınız olan şeyleri düşünmelisiniz. Çünkü ilk donanımın çoğu çok pahalıdır ve bunları hiç kullanmayız bile. Örneğin bazıları arabaların içinde sigara içmez. Bu durumda arabaya bir kül tablası gerekmez. Kaporta için ek bir paslanma bakımı da gereksizdir. Çünkü arabalar zaten paslanma önleyici bakıma sahiptir. Ancak güvenlik donanımının tümü gerçekten önemlidir. Bu yüzden bunları dikkatli seçmek gerekir. İlk hava yastıkları, koltukta kişinin ölçülerini algılayan ve kaza durumunda küçük çocukları koruyabilen bir yolcu algılama sistemi, geceleri arkadaki araçların fırından gelen parlamayı azaltan otomatik karartmalı dikiz aynaları, kafalıklar ve ABS fren sistemi masraftan kaçınmak istemeyeceğiniz özelliklerdir.

0 km bir araba alırsınız

Akıllı telefon olsun, bilgisayar ya da bir araba olsun her zaman her şeyi ilk alan kişi olmak isteyen türde biriyseniz işte size bazı önemli bilgiler. Piyasaya henüz yeni sürülmüş araba almamaya çalışın. Şirketler ilk üç yıl boyunca otomobilin gelecekte daha güvenilir olmasını sağlamak için tüm sorun ve kusurlarında iyileştirmeler yaparak aracı geliştirirler. En iyi seçim piyasada üç yıldır bulunan ve zaten iyi bilinen bir otomobil modelidir.

Fazla büyük veya çok küçük bir araba alırsınız

Bir araba satın almak istediğinizde kişisel tercihlerinizi düşünmek yerine arabayı hangi sıklıkta kullanacağınızı ortalama kaç yolcuyla seyahat edeceğinizi tahmin etmeye çalışın. Örneğin şehir içinde kullanacaksanız fazla tüketmeyen bir sedan düşünün. Büyük bir aileniz varsa ve çok seyahat ediyorsanız geniş bir minivan veya station seçin. SUV’ler genellikle arazi sürüşleri yapanlar için kullanışlıdır.

Prestij ile teknik özellikler arasında seçim yapamazsınız

Eğer yeterince paranız varsa premium sınıf bir araba almak tabii ki daha iyidir. Konu burada premium aracın sadece markası veya prestiji değil. Bu aracı üreten firmaların garanti kapsamında sağladığı daha üst güvenlik performans ve konforla alakalıdır. Lüks bir araç sürüş keyfinizi çok daha üst seviyelere taşıyabilir. Bir ev fiyatına araba satın almaya gücünüz yetmezse teknik özelliklere, fiyatına ve güvenirliğine odaklanmak daha iyidir. ABD’de 20.000 $’ın altında rahatlıkla güvenilir bir SUV araba da bulabilirsiniz ki bu araç da size her türlü konfor güvenlik ve dokunmatik ekranla internet tutkunları için Wi-Fi bağlantısı gibi tüm güzel özellikleri bir arada sunar.

Arabayı yeterince incelemezsiniz

Bir araba seçtiğiniz de yalnızca satıcının söylediklerine güvenmeyin. Profesyonel olsalar bile sonuçta dertleri satış yapıp komisyon almaktır. Güvenilir web sitelerinden ve arkadaşlarınızdan olabildiğince bilgi edinip bağımsız bir uzmana danışın ve seçtiğiniz arabayı test edin. Henüz size ait olmayan yeni ve pahalı bir test aracını kullanınca insan biraz strese girebilir. Ancak satıcı muhtemelen sizi sakinleştirecek ve araçtan etkilenmeniz için sizi olabilecek en iyi güzergaha sokacaktır. Buna izin vermeyin. Yani aracınızı nerede kullanacağınızı düşünüp ihtiyaç duyduğunuz özelliklerin bir kontrol listesini yapın. Mesela otoyolda araba kullanmayı ve ileride yapmak zorunda kalacağınızı düşünüyorsunuz aracı zor şartlarda bir yere park etmeyi deneyin. Doğru karar vermenizi sağlayacak her şeyi detaylıca inceleyin.

Avantajlı teklifleri ve indirimleri kaçırırsınız

Bir araba satın almak için en uygun zaman aralık ayında başlar ve mart ayında zirveye ulaşır. Bu dönemde otomobil bayileri bir çok indirim ve ilginç teklifler sunar. Bunlara ek olarak yıl başlarında bir fırsat söz konusudur. Bayiler geçen yılki modelleri ellerinden çıkarmaya çalışırlar. Bu nedenle daha düşük fiyatlar için pazarlık yapmak kolaylaşır.

Fiyatı düşürmeye çalışmazsınız

Satın alacağınız yeni arabanız için daha iyi bir fiyatı zorlamanın kimseye bir zararı olmaz. Farklı bayilere telefon açıp e-postalar göndererek elinizde daha iyi teklifler olduğunu, onların daha iyi bir rakam sunup sunamayacaklarını sorun. Bayiler arasındaki rekabet çok yüksektir ve bazı sürücüler bu yöntemin araçların satış fiyatında büyük indirim sağlamış olduğunu belirtiyor.

Acele edersiniz

Araç satın almak için fazla acele etmeyin. Uzun vadede almış olduğunuz aceleci bir karardan pişman olabileceğinizi unutmayın. Bilgi toplamak, uzmanlara danışmak ve artı ve eksileri tartmak için yeterli zaman ayırın. Hayatınızda karşınıza bir kere çıkacak fırsatı kaçırmaktan çekinmeyin. Bu tür fırsatların önünüze ara sıra zaten çıktığını fark etmiş olmalısınız. Dolayısıyla bu tip sözde fırsatların yaptığı uzun vadede bütçenizi alt üst edip yanlış finansal kararlar almanıza sebep olacak baskıya kanmayın. Sizin için neyin iyi olduğunu düşün, düzgün karar verin ve uygulayın.

Related posts
Senetle Araba

Araba Alacaklara Alternatifler! (Senetle Araba, Eminevim Araba, Fuzul Oto)

4 Mins read
Araba sahibi olmak veya mevcut var olan arabanızı değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Öncelikli olarak araba satın almanın bir yatırım aracı olmadığını bilmeniz gerek….
Senetle Araba

İzmir Peşinatsız Senetle Araba Satan Yerler

1 Mins read
İzmir’de sıfır peşinatlı senetle araç almak isteyen kişiler, bankadan kredi çekmeden araç sahibi olabilirler. Kredi notu düşük olup kredi çekemeyenler, peşinatsız ve…
ArabaSenetle ArabaTaksitle Araba

Senetle Araba Almanın Kolaylıkları

2 Mins read
Taksitle araba almak otomotiv piyasasını canlandırarak araçların satılması için çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların ulaşım ve alışverişleri için…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.