Senetle Araba

Senetle Araç Satışı

2 Mins read

Senetle yapılacak olan araç satışlarının sayısı günümüzde sürekli olarak artış göstermektedir. Bu tür satışın banka kredisi ile satıştan ve peşin satışlardan bazı detaylarının farklı olduğunu eklemek gerekiyor. İki tarafın karşılıklı olarak el sıkışmasının ardından izlenecek bir yol haritası bulunmaktadır. Öncelikle satışın peşinat olmadan mı yoksa biraz olsun peşinat verilerek mi yapıldığına bakılarak senet sayısı belirlenmelidir. Senet sayısı tamamlanana kadar aracı satan taraf olan galerici araç üzerine noter satışı esnasında mutlaka rehin konmasını isteyecektir. Bunu istemesin deki amaç karşı tarafın borcunu bitirene kadar aracı başka bir şahsa satmasının önüne geçerek alacağını garanti altına istemesinden kaynaklanan bir durumdur.
Senetle Araç Satışı
Bir başka önemli detay ise araç satışı gerçekleştirildikten sonra iki taraf arasında konuşulan tüm detayların yazıldığı bir sözleşme yapılmalıdır. Bu sözleşme sayesinde borç tamamlana kadar iki tarafında sorumlu olduğu maddeler dikkatli bir şekilde yazıldıktan sonra imzalanmalıdır. Alıcı işlemleri yaptıktan sonra senet ödemelerinin banka yoluyla yapılmasını mutlaka talep etmelidir. Bu sayede senetlerin kaybolmasının önüne geçerek fazladan ödeme yapmayı es geçmiş olacaktır. Bu basit bir detay olarak görünse de elden yapılan senet ödemelerinde genelde iki taraf arasında bazı anlaşmazlıklar çıkabilir. Bu duruma hazırlıklı olunması açısından ödemelerin banka üzerinden her ay düzenli olarak yapılması iki taraf açısından da güvenilir bir işlem olacağı kabul edilmelidir.

SENETLE ARAÇ SATIŞI YAPANLAR

Senetle araba satan firmalar genelde galericiler sitesinde bulunmaktadır. Bu konuda çok fazla deneyime sahip olanlar ile birlikte yeni işlem yapanlarda bulunmaktadır. Size bu konuda verebileceğimiz en önemli tavsiye mutlaka sektörde belirli bir güveni sağlamış olan galerileri tercih etmeniz olacaktır. Sizinle tüm konuları açık bir şekilde konuşacak ve araç hakkında tüm bilgileri tarafınıza ulaştıracaklardır. Bu sayede gönül rahatlığı ile tüm kağıtların altına imzanızı atarak çok kısa sürede yeni araba sahibi olabileceksiniz. Bu türden satışların en önemli avantajı ise işlemlerin iki taraf anlaştıktan sonra kısa sürede tamamlanıyor olmasıdır. Tek yapılması gereken iki tarafından bir birine gerekli seviyede güvenmesi olduğunu mutlaka ekleyelim.

Güvenin sağlanması konusunda iki tarafından ortak bir kefile sahip olmaları yeterli olacaktır. Genelde galericiler bu konuda daha titiz davranmaktadır. Tüm alacaklarını güvence altına almak için gerekli çalışmaları yapacak ve mutlaka düzenli gelir sahibi birisinin kefil olmasını isteyeceklerdir. Bu tür senetle satışları tercih edenlerin peşin parası olmayan ve bankalardan kredi çekme imkanı olmayan kişiler olduğunu eklemekte fayda var. Bu nedenle güvenilmez insanların bu tür satışlar yöneldiği görülüyor. Tabi her insanın böyle olduğunu söylemek de doğru olmaz.

Senetle araç satışı gerçekleştirecek olan satıcı taraf tüm borç için tek bir senet oluşturmayı isteyecek ve aylık ödemeler içinde senet yazmayı talep edecektir. Eğer güvenilir bir alıcıysanız size tavsiyemiz bunu kabul etmemeniz olacaktır. Basit bir işlem olarak gözükse de bu durumun en büyük dezavantajı bir gün dahi borcunuzu geciktirdiğinizde sizi tüm borcunuz için avukata verecek olmalarıdır. Bu durumun yaşanmaması için her ay için farklı senetler oluşturmanız mantıklı olacaktır.

Related posts
Senetle Araba

Araba Alacaklara Alternatifler! (Senetle Araba, Eminevim Araba, Fuzul Oto)

4 Mins read
Araba sahibi olmak veya mevcut var olan arabanızı değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Öncelikli olarak araba satın almanın bir yatırım aracı olmadığını bilmeniz gerek….
Senetle Araba

İzmir Peşinatsız Senetle Araba Satan Yerler

1 Mins read
İzmir’de sıfır peşinatlı senetle araç almak isteyen kişiler, bankadan kredi çekmeden araç sahibi olabilirler. Kredi notu düşük olup kredi çekemeyenler, peşinatsız ve…
ArabaSenetle ArabaTaksitle Araba

Senetle Araba Almanın Kolaylıkları

2 Mins read
Taksitle araba almak otomotiv piyasasını canlandırarak araçların satılması için çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların ulaşım ve alışverişleri için…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.