Senetle Araba

Senetle Araç

2 Mins read

Senetle araç almak günümüzde çok fazla talep gören bir satış yöntemi olarak dikkat çekiyor. Özellikle büyük şehirlerde bulunan galericiler sitesinde birçok araba alım satım işi yapan dükkan müşterilerine bu şekilde yardımcı olmayı tercih ediyor. Çok kolay bir yöntem olmakla birlikte bazı önemli detayları bulunuyor. Hem alıcı hem de satıcı açısından bu detaylar incelendiğinde yapılması gereken en önemli işlerin başında dikkatli davranmak gerekiyor. Çünkü satış işleminde eldeki resmi evrak sadece senet oluyor. Bu yazıda sizlere senetle araç alırken ya da bu şekilde araç satarken iki tarafından dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
Senetle Araç
Araç alanlar için bu yöntem sayesinde bankalara giderek kredi ödemek zorunda kalmıyorlar. Bir galerici ile anlaşarak 48 aya varan vade seçenekleri ile senetle borçlanarak araba alınabilir. Bunu genelde tercih edenler genelde bankalar ile arası iyi olmayanlardan oluşuyor. Kredi notu kötü olanlar bu yöntem ile araç ihtiyaçlarını karşılıyor. Tabi bu yöntemde orada ki taşıt kredi faiz oranının %2 oranında daha yüksek bir ödeme olduğu unutulmaması gerekiyor. Bu da şu durumda göze alınması gereken bir durumdur. Çünkü başka bir şekilde onların araç alması mümkün olmayacaktır. Tabi birikmişleri varsa peşin ödeme yaparak da araç ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Senetle araç satışı %10’dan başlayarak %40’a kadar aracın ana parasının peşin kısmını ödeyerek yapılabildiği gibi tüm borç senetle uzun vadede alınabiliyor. 100 bin TL değere sahip bir aracın 10 bin TL’si peşin ödendikten sonra 12 aydan 48 aya kadar uzanan vadeler ile aracınızı senetle borçlanarak alabilirsiniz. Geriye kalan borç için yapılacak senetler her ay için tek tek yapılması gerekiyor. Tüm borcun yer aldığı bir senet mantıklı bir işlem olmayacaktır. Çünkü tek bir senedi dahi ödemezseniz avukata verildiğinizde tüm borçtan sorumlu olacaksınız. Ancak tüm aylara özel senet yapıldığında ödenmeyen ay için borcunuz sizden tahsil edilecektir. Diğer aylar için bu işlem yapılmayacaktır.

Senetle araç alım satımı yapan firmalar bu konuda çok titiz davranıyor. Genelde her ay borcu için ayrı senet yapıyorlar hem de tüm borç için senet yapılıyor. Bu tamamen araç satan galericinin kendisini güvenceye almak istemesinden başka bir nedeni yok. Ancak bazen çok gaddar olup tüm borcun tahsil edilmesi için tüm senetler avukata verilebiliyor. Bu da alının bir anda inanılmaz bir borç ile yüz yüze kalmasına neden oluyor. Hatta boş senet imzalattırmak isteyen birçok galerici vardır. Bunlar tabi ki bu şekilde araç almak isteyen alıcıların çok güvenilir insanlardan oluşmaması nedeniyle bu yöntemi tercih ediyorlar.

Bankanın kredi vermediği insanlara yüksek bedellere sahip aracı senetle satmak çok da mantıklı bir tercih olarak durmuyor. O nedenle birçok noktada borçlarının tahsilinin garanti altına alarak işlem yapıyorlar. Senet yapıldıktan sonra araç satışında üzerine rehin koyma yolunu bile tercih ediyorlar. Bu yöntem sayesinde borç tamamlanmadan aracın üçüncü şahıslara satılmasını da engelliyorlar. Bunu kabul edenlerin araç alması gerekiyor. Sektörde bu yöntem ile satışlara yoğun talep olduğu için birçok büyük firma tarafından oluşturulan araç alım satım noktaları senetle bir şekilde araç satma yolunu tercih ediyor. Hepsinin kendisine has farklı yöntemler kullandıklarını sizlerde inceleyerek rahatlıkla görebilirsiniz.

Related posts
Senetle Araba

Araba Alacaklara Alternatifler! (Senetle Araba, Eminevim Araba, Fuzul Oto)

4 Mins read
Araba sahibi olmak veya mevcut var olan arabanızı değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Öncelikli olarak araba satın almanın bir yatırım aracı olmadığını bilmeniz gerek….
Senetle Araba

İzmir Peşinatsız Senetle Araba Satan Yerler

1 Mins read
İzmir’de sıfır peşinatlı senetle araç almak isteyen kişiler, bankadan kredi çekmeden araç sahibi olabilirler. Kredi notu düşük olup kredi çekemeyenler, peşinatsız ve…
ArabaSenetle ArabaTaksitle Araba

Senetle Araba Almanın Kolaylıkları

2 Mins read
Taksitle araba almak otomotiv piyasasını canlandırarak araçların satılması için çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların ulaşım ve alışverişleri için…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.