Haber

SGK Emeklilik Yaşı

3 Mins read

İş hayatının verdiği sorumluluktan uzaklaşmak ve dinlenmek için artık emekli olmak neredeyse şarttır. Çünkü emeklilik insanlara dinlenmek için bir fırsat sunmaktadır. Ancak günümüz koşullarında dinlenmek bir anlamda da lüks sayılmaktadır. Belirli bir gelir elde edemeyen kişilerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri çalışmaları zorunludur. Bu açıdan bakıldığı zaman genç yaşta çalışarak emekliliğin doldurulması daha mantıklıdır. Emekli olmak için Sosyal güvenlik kurumuna belirlenen şartlar altında primlerin ödenmesi gerekmektedir. Prim ödemek herkes için farklıdır. Çünkü her kesim kendi gelirine ve sigortasına göre prim ödemektedir.

Sigorta sistemi çalışma koşullarına ve konumuna göre farklılık gösterir. Herkesin aynı prim üzerinden emekli olması için karma ekonomik sistemler için mümkün olmayan bir durumdur.

SGK dan Nasıl Emekli Olunur

Emekli olmak bütün şartların aynı anda sağlanması durumunda mümkün olabilmektedir. Emekli olabilmek yeni düzenlemeler ile birlikte daha da zorlaşmıştır. Çünkü önce ki yıllarda emekli olmak için prim günleri de yaş da oldukça düşüktü. Bu durumda da erken yaşta emekli olan sigortaların sayısı son derece fazlaydı. Ama günümüzde emekli olmak için daha çok prim günü doldurmak gerekir. Aynı zamanda da gerekli yaş şartını da taşımak gerekir. Emekli olmak için farklı iş yerlerinde de sigortalı olarak çalışmak yeterli olabilecektir. Yani emekli olma şartları altında aynı iş yerinden emekli olmak yoktur. Kişi dilerse farklı iş kollarında bile çalışarak yaşı ve primi doldurması halinde emekli olabilmektedir. Bazı durumlarda hizmet birleştirmesi yapılabilir. Emekli olmak için yapılacak hizmet birleştirmesinde en çok çalışılan yerde primler birleştirilerek kişi emekli olabilecektir. Emekliliğin bütün şartları bu şekilde sağlanabilecektir.

Emekli Olmak İçin Çalışmak Şart Mı?

Emekli olmak için bütün şartlar yasalaşmıştır. Yasa da belirtilen durumlar dışında emekli olmak mümkün olmaz. Ancak emekli olmak için çalışmak da şart değildir. Emekli olmak için önemli olan primli gün sayısının doldurulmasıdır.

Bir kişi çalışmak durumunda değilse dışarıdan primlerini yatırarak da emekli olabilmektedir. Eğer kişi iş sahibi olduğu halde çalışmıyorsa da emekli olmaya hak kazanacaktır. İş yerinin üzerinden sigortalı olan kişi gerekli primlerin ödenmesi ve yaşını doldurmasıyla birlikte emekli olmaya hak kazanacaktır. Yani emekli olmak için gereken şartlar yaş ve primli günün doldurulmasıdır. Bu şartların sayısı da erkek ve kadınlar için değişiklik göstermektedir.

SGK dan Emekli Olma Yaşı Kaçtır

Emeklilik yaşı yeni sistem ile birlikte değişiklik göstermiştir. Ancak bu değişiklik olumlu değildir. Çünkü artık emekli olabilmek için yaşın daha yüksek olması şartı aranmaktadır. Kadınlar için emekli olma yaşı 58 erkekler için emekli olma yaşı 60 olarak belirlenmiştir. Bu düzenlemeden şikayetçi olan insanların sayısı oldukça fazladır. Ama erken yaşta emeklilik ile birlikte ülkede meydana gelen işsizlik sorunu artış göstermektedir. Çünkü emekli olan kişi çalışma hayatında çekilmek için oldukça gençtir. Bu nedenle de çalışmak için yeni işlerde çalışılmaktadır. Bu da mevcut olan işlerin dolmasına ve işsizliğin artış göstermesine neden olacaktır. Yeni düzenleme ile birlikte bu tarz sorunların önüne geçilmiş olunacaktır. Emeklilik yaşı bazı durumlarda geriye çekilebilmektedir. Erkekler daha erken emekli olabilmek için askerlik dönemini borçlandırılabilir. Bu dönemi borçlandırabilmek için SGK ya başvurulması ve dilekçe yazılması gerekmektedir. Bu primler ödenerek eksik olan günler tamamlanabilir. Kadınlar içinde aynı tarz bir kolaylık söz konusudur. Kadınlar doğum sayılarına göre 3 doğuma kadar borçlandırma yapılabilir. Bu borçlandırma ile daha erken yaşta emekli olunabilecektir.

Related posts
Haber

Otomotivde Üretim Yüzde 11 Azaldı

1 Mins read
Otomotiv Sanayii Derneği’nin verilerine göre 2020 yılında toplam araç üretimi 2019 yılına göre yüzde 11 azaldı ve 1.29 milyona düştü. 2021 yılının…
Haber

Samsung Galaxy S21 Serisi Araba Anahtarı Olarak Kullanılabilecek

1 Mins read
Samsung Unpacked etkinliği, çok yakında bize gelen bir dizi parlak yeni teknolojiyi içeriyordu ve Koreli şirket sürücüler için mütevazı araba anahtarını kullanmayı…
Haber

Kış Aylarında Radyatörlere Dikkat Edin

1 Mins read
Kış aylarında motor soğutma sistemlerine ve sıvısına daha dikkat etmeniz gerekir. Araçlara güç veren içten yanmalı motorların soğutma sistemlerinde olan sorunlar, ihmaller…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.