ArabaFaizsiz ArabaTaksitle Araba

Şirket Üzerinden Araç Kredisi Çekmek

2 Mins read

Şirket üzerinden araç kredisi çekmek avantajlı mı, avantaj sağlar mı? Çoğu kişinin merak etmiş olduğu konular arasında yer almaktadır. Araç almak için gerekli olan mevzuatların durumlara göre farklılık göstermesi nedeni ile araç olacak kişiler, özellikle şirket sahipleri, hangi durumun ve yöntemin kendilerine avantaj sağlayacağını araştırmaktadır.

. Şunu size söyleyebiliriz evet, şirket üzerinden araç kredisi almak sizlere avantaj sağlar, fakat bu durum her araç için geçerli değildir. Yani size avantaj sağlayan; sıfır kilometreye sahip olan bazı aralar ile olmaktadır. Buna bağlı olarak; şirket üzerinden kredi çekip, şirkete alacağınız arabada, vergi avantajları ve buna benzer kolaylıklar size sağlanabilir.

İşletmenize Sıfır Araç Alırsanız Sağlayacağı Avantajlar

Şirket üzerinden araç kredisi çekmek avantajlı bir durum oluşturmaktadır. Size sağlamış olduğu avantaj ise; şirketinizin adına sıfır kilometreye sahip olan bir araç alırsınız. Aracı aldığınızda, araç için ödemiş olduğunuz KDV ve ÖTV harcamalarını; aracı almış olduğunuz ay içerisinde gider defterinize işlersiniz.

Daha sonrasında, o yıl içini kapsayan gelirlerden bu gideri düşürebilirsiniz. Bu da size oldukça avantaj sağlayan bir durumdur. İşletmeler için sağlanmış olan bu durum, ülkemizde sadece işletmeler için geçerli olan bir avantajdır. KDV kanunu için belirlenmiş olan 30. Maddesinin b bendinde geçen bu durumun nedeni ise; Ülkemizde yüksek olan KDV ve ÖTV vergileri nedeni ile işletmelerin zorluk çekmemesi hedeflenmiştir.

Oldukça Avantajlı Bir Durumdur

Araç fiyatları konusunda, oldukça tartışmalı konulardan biri; araç alacak kişilerden KDV bedelini aracın ÖTV bedelinden belirlenmesi ve alınmasıdır. Şirket üzerinden araç kredisi çekmek avantajlı olarak kılan da bu durumdur.

Ülkemizde ÖTV hesaplanırken, motor silindir hacmi ve araç bedeline göre belirlenmektedir. Daha sonrasında; belirlenmiş olan ÖTV oranı, aracın bedeli üzerine eklenmektedir. Aynı zamanda, son hali ile birlikte %18 oranı ile KDV bedeli alınmaktadır. İzlenen bu yollar ve hesaplamalar düşünüldüğünde, işletmeler için yapılan bu çalışmanın ne kadar avantajlı olduğu daha net anlaşılır olmaktadır.

Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Şirket üzerinden araç kredisi çekmek avantajlı olarak, araç sahibi olabilmenizi sağlayan bir yöntemdir. Peki, bu tarzı uygulamak için ne gereklidir? Öncelikle bunun için alacağınız aracın mutlaka sıfır kilometre olması gerekir. Ayrıca, bu avantajlı olan uygulamayı yapabilmek için şahıs işletmesine, anonim şirketine, limited şirketine sahip olsanız da, faydalanabilirsiniz.

Araç alırken, finansman kullanmak isterseniz, yapmanız gereken şey de bankalar ile ticari kredi şartları ve koşulları için görüşme yapmaktır. Bunun için taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredi seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Ayrıca banka dışında, meslek odaları da aynı kredi durumlarını sunmaktadır. Meslek odaları dışında; kooperatiflerden de yararlanabilirsiniz. Üstelik bu seçenekler, kredi faiz oranları konusunda daha düşük oranlar size sunmaktadır.

Related posts
Taksitle Araba

Taksitle Araba Nasıl Alınır?

1 Mins read
Taksitle araba nasıl alınır? Taksitle araba almanın püf noktaları nelerdir? Sizlerde eğer bütçenize uygun araba almak istiyorsanız bu makaleyi takip etmenizde fayda…
Araba

Temel Araç Bakım İpuçları

2 Mins read
Bir araba önemli bir kişisel yatırımdır, ancak ister yeni bir araba ister kullanılmış bir araba olsun, bir araba sahibi olmak çok fazla…
Faizsiz Araba

Faizsiz Araba Nasıl Alınır En Kolay Yöntemler

1 Mins read
Faizsiz kredi ile araba almak için dönemsel olarak firmaları ziyaret etmeniz veya internet sitelerindeki duyuruları takip etmeniz gerekir. Özellikle bankalar bilgilendirme ve…
CORONAVIRUS NEWSLETTER
[mc4wp_form id="17"]

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir