Taksitle Araba

Taksitle İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli

3 Mins read

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İkinci el araba almak her ne kadar çok daha hesaplı olsa da bazı noktalara dikkat etmediğiniz zaman bu araç sizi çok zora sokabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda belirtilmiştir;

Taksitle İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli

 • Alınacak olan otomobil detaylı bir şekilde incelenmelidir. Araçtan anlamıyorsanız kesinlikle bir kaportacı veya galerici ile birlikte aracı görmeye gitmelisiniz.
 • Ruhsatta ki şase numarası ile motor üzerinde ki şase numarası aynı olmalıdır. Aynı olmaması durumunda araç çalıntı duruma düşecektir.
 • İkinci el aracı almadan önce en az 5 km’lik bir sürüş testine çıkın ve bu test esnasında vites, el freni, frenleri ve direksiyonu test edin.

Yapılması Gerekenler;

 • Araç kesinlikle gece bakılmamalıdır. Gece aracın birçok kusuru örtmektedir.
 • Yağmursuz bir havada araç bakmalısınız.
 • Aracı alırken veya incelerken kesinlikle acele etmeyin. Mal sahibi baskı yapıyorsa aracı orada bırakıp gidebilirsiniz.
 • Araç sahibine kafanızda ki her soruyu sorabilirsiniz.
 • Araca bakmaya iki kişi gitmekte fayda vardır.

Araçta Bakılması Gereken Yerler;

 • Öncelikle aracın dış kısmına bakın. Kaputu, bagaj kapağını, kapıları ve direkleri iyi inceleyin. Pas durumunu, çürük durumunu ve çizik durumlarına bakın.
 • Elden geçmiş veya kazalı araçların hatları net değildir. Bu yüzden araca bakarken arkadan veya önden dikkatli bir şekilde bakın.
 • Otomobilin uzaktan görünüşünde bir absürtlük varsa aracın süspansiyonları kesiktir veya bozuktur.
 • Lastikleri kontrol edin, 4 lastiğinde aynı marka ve model olması gerekmektedir.
 • Aracın direksiyonunu çevirdiğinizde tekerler anlık olarak dönmüyorsa direksiyon sisteminde veya ön takımlarda sorun vardır.
 • Pedalların aşınma durumuna bakabilirsiniz. Gaz pedalının fazla aşınması uzun yolu, fren pedalının fazla aşınması ise şehir içi yolculuğunun fazla yapıldığı anlamına gelir.
 • Kaputu açın ve motor kısmını dikkatli inceleyin. Kablo sistemlerinde yağ kalıntısı olup olmadığına dikkat edin.
 • Yağ çubuğunu çıkararak yağ seviyesini ölçün.
 • Yine motorun su seviyesine bakın, yağ ve su seviyesi yeterli değilse ya motorda sorun vardır yada aracın sahibi araca hiç dikkat etmemiştir.
 • Aracı çalıştırın ve sesi dinleyin, eğer araç benzinli olmasına rağmen gürültülü çalışıyorsa bir sorun var demektir.
 • Deneme sürüşü sırasında gaza anlık yüklemeler yaparak aracın çekiş gücünü ve tepki süresini ölçün.
 • Aracın klimasını kesinlikle kontrol edin, genellikle klimasında gaz yok derler fakat klima sorunu 500 TL gibi bir masraf çıkarmaktadır.

İyi Fiyata İkinci El Araç Alma

Sıfır araba alırken fiyat konusunda kararsız kalma durumunuz olmaz çünkü elinizde 150.000 TL varsa ve sedan sınıfı araç bakıyorsanız zaten 3-4 farklı opsiyon vardır fakat ikinci el araçta opsiyon sayısı çoktur.

60.000 TL paranız olması durumunda; Clio, Yaris, Corsa, Gold, Avensis ve birçok daha model bakabilirsiniz. Tabi ki Clio çok daha modelli olurken aynı paraya bakacağınız Golf daha eski bir modelde olacaktır.

Araç kilometrelerine çok dikkat edin. Dizel araçlar 250 bin kilometreden sonra sıkıntı çıkarmaya başlarken bu benzinli araçlarda 350 bindir.

1.0 veya 1.1 gibi absürt motorlu araçları tercih etmeyin. 1.6 veya 1.4 gibi araçlar ideal motorlardır. Motorun düşük olması arazili veya yokuşlu yollarda çok daha fazla yakıt tüketmektedir.

Araba Alırken Satılabilecek Araçları Tercih Edin

Her ne kadar ikinci el araç alırken binmek için alsanız da yarın bir gün bu aracı satıp daha iyi bir araç alabileceğinizi unutmayın. Bu yüzden her zaman değerli ve popüler araçları tercih edin. Örneğin ülkemizde Toyota ve Volkswagen modelleri çok popüler araçlardır. Yine Renault çok satan araçlar arasındadır. Gidip Alfa Romeo, Citroen veya Mazda araç almanız durumunda yarın bir gün satarken çok zorlanabilirsiniz.

Dizel araçlar daha hızlı satılmaktadır. Özellikle dizel ve otomatik araçlar en popüler araçlardır. Bazı markaların bazı modelleri çok daha hızlı satılmaktadır. Örneğin; Toyota Coralla çok hızlı satılırken aynı durum Yaris için geçerli değildir.

Motoru 1.6 veya 1.4 araçları tercih edin. Benzinli ise 1.6 dan aşağı araç almayın. Motor ufaldıkça aracı satmanız zorlaşmaktadır.

Kronik sorunlu arabaları almayın. Volkswagen firmasının Jetta araçları çok popüler ve iyi araçlardır fakat 2012 modellerinin otomatik vitesli araçları kronik sorunludur. Bu aracı almanız durumunda satmanız zor olacağı gibi sürekli olarak şanzıman sorunu ile karşı karşıya kalırsınız. Bu tarz arabaları kesinlikle iyi bir şekilde araştırın.

Related posts
Taksitle Araba

Taksitle Araba Nasıl Alınır?

1 Mins read
Taksitle araba nasıl alınır? Taksitle araba almanın püf noktaları nelerdir? Sizlerde eğer bütçenize uygun araba almak istiyorsanız bu makaleyi takip etmenizde fayda…
ArabaSenetle ArabaTaksitle Araba

Senetle Araba Almanın Kolaylıkları

2 Mins read
Taksitle araba almak otomotiv piyasasını canlandırarak araçların satılması için çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların ulaşım ve alışverişleri için…
ArabaPeşinatsız ArabaTaksitle Araba

Bankalardan Satılık Araçlar

3 Mins read
Bankalardan satılık araçlar ihale yöntemi ile satışa çıkarılmaktadır. Türkiye’de bir çok sayıda menkul ya da gayrimenkul mal borçlunun borcunu ödeyememesi durumunda haciz…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.