Faizsiz ArabaTaksitle Araba

Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 Mins read

Araba almak isteyenlerin yapmaları gereken ilk şey para bulmaktadır. Eğer paranız yoksa ilk başvuru bankalara giderek taşıt kredisine yapılmaktadır. Tabi kamu bankaları, katılım bankaları ve normal bankalar müşterilerine bu tür krediyi sunmakla birlikte farklı şartları sağlamanızı istemekte, gerekli evrakları karşılamanız talep edilmekte ve son olarak da ortaya konulan taşıt kredisi faiz oranları ile hesaplanacak borcun altına ima atmanız talep edilmektedir.

Tüm bunlara razı olan kişi gerekli sözleşmenin altına imza atarak başvurusunu yapabilir. Banka tarafından incelemeye alınacak olan bu başvuru yaklaşık 3 gün içerisinde cevaplanacaktır.

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt kredisini sıfır araçlar için başvurursanız genelde kısa sürede başvurunuz sicilinizin de düzgün olmasına göre kısa sürede çıkacaktır. İkinci el taşıt kredisi için aynı durumum maalesef geçerli değildir. Bankaların tamamı farklı yaş aralığına göre ikinci el araçlara kredi sağlamaktadır. Garanti Bankası 10 yaşa kadar, ING Bank 8 yaşa kadar bu konuda müşterilerine yardımcı olmaktadır. Ancak birçok banka için bu sınır 5 yaş olarak belirlenmiştir. O nedenle alacağınız krediyi bu noktaya dikkat ederek başvurmanız mantıklı olacaktır.

Vadeli Araba Almak İstiyorum

Başvurunuzu yaparken banka isten aylık kazanç belgelerinizi isteyebilir. Maaş bordrosu veya vergi levhası bunun için istenebilir. Nüfus cüzdanı, telefon, su veya doğalgaz faturası, aracın ruhsat fotokopisi ve noterden alınan satış sözleşmesi istenmektedir. Bu belgeler ile başvurunuzu yaptıktan sonra 15 gün içerisinde başvurunuza olumlu veya olumsuz bir sonuç verilecektir.

Taşıt Kredisi Prosedürü Nasıl İşler?

Taşıt kredisi prosedürü alınacak aracın modeline göre değişiklik göstermektedir. Sıfır araç satışlarında bayiler bankalar ile müşterileri arasına girerek bu sürecin hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Ancak ikinci el taşıtlarda yukarıda değindiğimiz gibi süreç biraz daha farklı işlemektedir.

Başvuru yapıldıktan sonra banka tarafından başvuru sahibi adına gerekli araştırma yapılmakta ve duruma göre olumlu veya olumsuz cevap verilmektedir. Eğer başvurunuz için yeterli değilseniz sizden büyük ihtimal ile düzenli geliri olan bir kefil talep edilecektir. Bu sayede prosedür kısa sürede tamamlanarak talep edeceğiniz taşıt kredisi tarafınıza verilecektir. Bankalar sağladıkları taşıt kredisi nedeniyle araçlara rehin koymaktadır. Borç bitene kadar bu rehin kaldırılmamakta ve ayrıca sigorta ile kaskoyu banka üzerinden yapmanız zorunlu kılınmaktadır.

Sicili Bozuk Olana Taşıt Kredisi Çıkar mı?

Taşıt kredisi için başvuru yapacaksanız bilmeniz gereken iki detay bulunmaktadır. Bankalar kredi başvuru yapan kişilerin gelir durumlarına ve daha önce bankalar ile aralarının nasıl olduğuna bakmaktadır. Maaş bordrosu veya vergi levhası gelir düzeyinizi görmek amacıyla sizden istenecektir.

Ardından sicilinize bakmak için kredi notunuz kontrol edilecektir. Daha önce kredi çekip çekmediğinizi, çektiyseniz ödemelerinizi nasıl yaptığınıza bakılmaktadır. Tüm bunlarda olumsuz bir durum yoksa sizlere talep ettiğiniz kredi hiçbir kefil istenmeden verilecektir. Ancak kredi notunuz düşükse büyük ihtimalle bir veya birkaç tane kefil sizden talep edilecektir.

Related posts
Taksitle Araba

Taksitle Araba Nasıl Alınır?

1 Mins read
Taksitle araba nasıl alınır? Taksitle araba almanın püf noktaları nelerdir? Sizlerde eğer bütçenize uygun araba almak istiyorsanız bu makaleyi takip etmenizde fayda…
Faizsiz Araba

Faizsiz Araba Nasıl Alınır En Kolay Yöntemler

1 Mins read
Faizsiz kredi ile araba almak için dönemsel olarak firmaları ziyaret etmeniz veya internet sitelerindeki duyuruları takip etmeniz gerekir. Özellikle bankalar bilgilendirme ve…
Faizsiz Araba

Faizsiz Araba Nasıl Satın Alınır?

1 Mins read
Her alışverişte olduğu gibi araçları en ucuza almak isteyen kişiler faizsiz veya düşük faizli araba kredisi seçenekleri ile araç satın alabiliyor. Bu…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.