Araba

Taşıt Kredisi Nedir? Araç Kredisi Nasıl Kullanılır?

3 Mins read

Araçlar günümüz şartlarında ihtiyaç haline gelmiştir. Özel ihtiyacın yanında ticari anlamda da kullanılan arabaların günümüzde yüksek fiyatlarda olması büyük dezavantaj oluşturmaktadır. Her ne kadar durum böyle olsa da araç almak ev almak kadar zor değildir. Ev almayı kolaylaştıran bankalar, gerek 0 kilometre gerekse de 2. el araba alırken de müşterilerine birçok kolaylık sağlamaktadır. Tabi ki araç kredisinin birçok şartı ve prosedürü vardır. Bu ayrıntıları bilmeden kredi almak sizin ihtiyacınızı görürken zarara uğramanıza da sebep olabilir.

Bu bilgiler ışığı altında, taşıt kredisi nasıl alınır ve alırken nelere dikkat edilmeli, bunları sizler için detaylı bir şekilde inceledik.

Taşıt Kredisi Nedir? Araç Kredisi Nasıl Kullanılır?

Taşıt Kredisi Nedir?

Bankaların araç almak isteyen kişilere sunduğu ve çeşitli şartları olan kredi türüdür. Taşıt kredileri sıfır araçlar için daha rahat verilmekle birlikte ikinci el araçlar içinde verilmektedir. İkinci el araçlarda, araç yaşının maksimum 5 yaşında olma zorunluluğu vardır. Alınmak istenen araç için koşullar sağlandığı sürece herkes taşıt kredisi kullanabileceği gibi dönem dönem bankalar bu kredilerde ki faiz oranlarını azaltmakta ve müşterilerine kolaylık sağlamaktadır.

Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır?

Bankalar herkese kredi seçeneği sunmamaktadır. Bu yüzden taşıt kredisi almadan önce kredi puanınızın yüksek olması işinizi kolaylaştıracaktır. Diğer yandan, daha önce çalıştığınız bir bankadan taşıt kredisi almanız çok daha kolaydır. Taşıt kredisi çekerek dilediğiniz aracı rahatlıkla alabilirsiniz.

Sizlere tavsiyemiz, tüm bankaların taşıt kredi seçeneklerine göz atmanız çünkü kredi faizleri ve kredi miktarları bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Örnekle anlatmak gerekirse, A bankası 50.000 TL krediyi %2 oranında faiz ile verirken B bankası 50.000 TL taşıt kredisi %1,8 ile verebilir. Bu oranlar ufak gözükse de miktar arttıkça ödeyeceğiniz faiz miktarı da artacaktır. Toparlamak gerekirse, kredi almadan önce tüm bankaların size sunduğu fırsatlara detaylı bir şekilde bakmalısınız.

Taşıt kredisi almanız durumunda ise dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Genellikle kredi oranları %70 ila %90 arasında çıkmaktadır. Yani arada kalan fiyatı arabayı alacağınız kişiye nakit olarak ödemeniz gerekmektedir. Yine aracın satış bedeli dikkate alınmaktadır.

Aracın ikinci el olma durumunda ise kasko bedeli devreye girmekte ve kasko bedelinin %60’ı ile %80’i arasında kredi verilmektedir. Yine geriye kalan tutarı karşı tarafa nakit ödemelisiniz.

Taşıt kredilerinde önemli olan şeyler Vade ve Faiz oranlarıdır. Taşıt kredilerinde ki maksimum vade 60 aydır. Yani çektiğiniz krediyi en fazla 60 aya bölebilirsiniz. Sıfır araç alınması durumunda ise banka kefil istememekte, aldığınız aracı kendi aracı gibi görmektedir. Bu durum konut içinde geçerlidir. Paranın ödenmemesi durumunda banka sıfır aracı sizden alabilir.

İkinci el araçta ise bu durum müşteriden müşteriye farklılık göstermektedir. Kredi notunuza göre veya önce ki banka hareketlerinize göre banka sizden kefil isteyebilir. Kefil istenmesi durumunda ise ikinci el aracınız rehin altına alınmaz. Bu yüzden taşıt kredisine başvurmadan önce kredi puanınızın yüksek olması veya daha önce bir başarılı kredi alımınız olması bankaya karşı elinizi güçlendirecektir.

Taşıt Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Taşıt kredisi kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar; banka seçimi, faiz oranı ve kredi masraflarıdır. Taşıt kredisi başvurusu sırasında bir krediniz varsa bankalar size zorluk çıkarabilir. Diğer yandan, daha önce aksatmadan kredi ödemesi yapmanız durumunda ise işiniz kolaylaşacaktır. Bankalar kredi başvurularında sizin kredi skorunuza bakmaktadır. Kredi skorunuzun iyi olması durumunda kısa vadede düşük faizle araç sahibi olabileceğiniz gibi kredi puanınızın düşük olması durumunda ise sizden kefil isteyebilirler.

Araç sahibi olurken alacağınız krediyi iyi hesaplamalısınız çünkü aylık kazancınızdan daha fazla aylık kredi taksiti olması durumunda bu krediyi ödeyemezsiniz ve banka aracınıza el koyabilir. Bu durumda zararınız iki katına çıkacaktır. Eğer kazancınız düşükse ve krediye ödeyebileceğiniz tutar düşükse kesinlikle vadeyi uzatmalısınız. Vade uzadıkça ödeyeceğiniz tutarında artacağını kesinlikle unutmayın.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.