Araba Senetle

Temel Araç Bakım İpuçları

Bir araba önemli bir kişisel yatırımdır, ancak ister yeni bir araba ister kullanılmış bir araba olsun, bir araba sahibi olmak çok fazla çaba gerektirir. Güvenilirliğini sağlamak ve arızaları önlemek için iyi bakılması gerekir. İkinci el arabalar özellikle yeni arabalara göre bakımı daha zor ve daha pahalı olduğundan daha fazla dikkat gerektirir.

Düzenli bir bakım rutini uygulamak, arabanızın ömrünü uzatmanın yanı sıra araçlarınızın performansını zirvede tutmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca onarımlarda size çok para kazandıracak. İşte izlenecek temel araç bakımı ipuçları;

Dikkatli Sür

Araç motorunun aşınmasını hızla artıracağından, çalıştırma sırasında motorunuzu hızlandırmayın. Sürüşe başladığınızda yavaşça hızlanın. Motora biraz dinlenmek için zaman vermek için kırmızı ışıklarda boşa alın. Araba konusunda düşünceli olun ve onarımlar arasında daha uzun süre ödüllendirileceksiniz.

Arabanı Haftada Bir Yıka

Arabanızı yıkamak, arabanızı temiz, parlak ve korozyonsuz tutar. Aracın içini de temizlemeyi unutmayın. Gazlı içecekler ve meyve suları gibi dökülen sıvılar aşındırıcı olabilirken, kir parçacıkları aşındırıcıdır. Aracınızın içini iyice süpürün ve ön paneldeki lensleri yumuşak nemli bir bezle silin. Paspaslarınızı çıkarın ve fırçalayın veya hortumlayın. Bu, aksi takdirde paspaslarınızda birikmesi durumunda aşınmaya neden olabilecek kirleri temizleyecektir. Paspasları arabaya geri koymadan önce güneşte iyice kurulayın.

Gölgeye Park Et

Arabanızı gölgeye park etmek, UV ışınlarının içeriye zarar vermesini önler ve aracınızın boya işini korur. Gölgeli bir alan yoksa, güneşin etkisini en aza indirmek için bir araba gölgesi kullanın.

Motor Yağını Değiştirin ve Düzenli Olarak Filtre Edin

Günümüzde birçok araç sahibi el kitabı, yağ değişimleri arasındaki sürenin uzatılmasını önermektedir. Ancak, özellikle kullanılmış bir arabanın bakımını yapıyorsanız, sık sık yağ değişimi hala gereklidir. Sık sık yağ değişimi, aşındırıcı kirleri ve metal parçacıkları motordan dışarı atar, böylece motorun ömrünü uzatır. Yağ filtrelerini değiştirin, çünkü eski filtreler, aksi takdirde kalan ve yeni, temiz yağ ile karışacak olan yağ ve kir parçacıkları içerir.

Exit mobile version