Uncategorized

Tır Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 Mins read

Tır Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tır kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tır kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Şoförlerden oldukça çok şey beklenir. Tır şoförlerinin deneyimli olmaları, yetki belgelerine sahip olmaları, yol bilmeleri ve de sürüş yeteneklerinin iyi olması beklenir. Bunun yanında strese dayanıklılık ve özellikle de park yerlerinde becerili olma ve dakiklik çok önemlidir.

Tır

Tır Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tır kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada buğulanan camlar vardır. Matlaşan ağır ticari araçlardaki farlar, sürüş güvenliği adına çok önemlidir. Farlarınıza iyi bakmamız gerekir. Buğulanan camlar en çok dikkat edilmesi gerekli şeylerin başında gelir. Bu durum ise görüşü engeller ve de bazı tehlikeli durumlara sebep olur.    Buğulanmanın ortadan kalkması adına araç içi sistemler ve koruyucu malzemeler kullanılabilir Özellikle de kötü hava şartlarında sıkça uygulanması gereklidir.  Kirli camlar da diğer bir dikkat edilmesi gerekli noktadır. Aracın camlarının temiz olması her şoförün görevi arasındadır. Kabinde sigara içilmesi sırasında camlar matlaşır, şeffaflık seviyeleri azalır ve de hafif “buğulu” bir şekil alır. Bu tarz camları temizlemek için bazı sıvı ve mendiller bulunur. Fakat gazete kullanımı da tercih edilebilir. Gazete hiç iz bırakmaz ve her türden kiri giderir. Fakat kullanılan gazetenin kağıdına çok dikkat edilmesi gereklidir.

Tır kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında görüş mesafesi de vardır.  Gece diğer araçları görmek çok önemlidir.  Gece ıssız olan özellikle de otobanlarda yollarda görüş mesafesi oldukça düşüktür. Karşıdan gelecek araçları görmek zorlaşabilir. Aniden çıkan araçların sürücülerinin ışıktan gözlerini kamaşabilir. Bu durum kazaya sebep olabilir. Peki bu nasıl önlenebilir? Cevap oldukça basittir. Yolun karşı tarafındaki ağaçları izlenmelidir. Veya araca gece görüşe uygun farlar takılabilir. Şoförler çalışırken çok dikkat etmesi gereken nokta vardır. Şoförlük kolay yapılabilecek ve herkesin yapabileceği bir meslek değildir fakat pek çok avantajı vardır. Bu avantajlar arasında da becerilerini sürekli bir şekilde geliştirme olanağı vardır. Bunlara, günlük yaşantıda uygulanabilecek pratik bilgiler dahildir. Tır kullanılırken dikkat edilmesi gerekli bazı noktalar da bu şekildedir.

CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir