Haber

TOKİ Kura Sonuçları

2 Mins read

TOKİ projeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olarak her yıl il ve bölgelere göre planlanarak, dar gelirli ailelere kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunmaktadır. TOKİ başvuru işlemi ilan edildikten sonra verilen tarihler arasında müracaatlar alınmaktadır. Bu süreç içerisinde vatandaşlar müracaatlarını e-devlet üzerinden belirlenen kriterlere uygun olarak yapmaktadırlar. Müracaatların kontrollü yapılması başvuru sürecinin olumlu geçmesi için oldukça önemlidir. İlk olarak Başvuruda başvuru şartları incelenmeli ardından başvuru şartları uyan vatandaşlar başvuru işlemini yaparak ve müracaat ücretlerini de yatırarak işlemlerini sonlandırırlar.

Başvuruları alınan vatandaşlar müracaatlar bittikten sonra artık TOKİ kura sonuçları beklemeye başlarlar. TOKİ kuraları illere göre çekilmeye başlar ve isimleri çıkan vatandaşlar konut sahibi olurlar, adı çıkmayan vatandaşlar ise müracaat ücretlerini geri alırlar.

TOKİ Kuralarında İsimleri Çıkanları Nasıl Bir Süreç Bekliyor

  • TOKİ kura sonuçları belli olduktan sonra henüz konutlar hazır halde değildir, kuralar da isimler belirlendikten sonra bu konutların ihaleleri belirleniyor ve ardından ihalelere göre inşaatlara başlanıyor. En fazla 36 ay süre içerisinde konut sahipleri evlerini teslim alırlar. İlk çekilen kuralar da kimlerin ev teslimi alacağı belirleniyor, evler teslim edileceği zaman bir kura daha çekiliyor bu kurada ise kurada çıkacak evin hangi kat, hangi cephe olacağı belirlenecek. Belirlenecek konutların ücretleri de konutun tipine ve konumuna göre farklılık gösterecektir.
  • Bütün bilgilendirmeler başvuru sahiplerine veya kazanan isimlere SMS yolu veya mail yolu ile aktarılıyor.
  • İsimleri çıkan konut sahiplerine bilgilendirme mesajı gider ve sözleşme imzalamak için konut sahipleri çağırılır. İlgili bankaya giderek satış vaadi sözleşmesi yapılır, sözleşme; ödemelerde ne kadarlık taksit uygulanacak, ödeme kaç ay süre ile sağlanacak, ödenecek peşinat tutarı, teslim alınacak tarih bilgilerini içermektedir.
  • Konut tipine göre durum değişmektedir, 2+1 ve 3+1 dairelerin durumları farklıdır. 2+1 konutlar daha dar gelirli vatandaşlar için yapılıyor dolayısıyla bu evlerin ilk satış vaadi sözleşmesini yaptıktan sonra taksit ödemeleri evleri teslim aldıktan sonra başlıyor.
  • 3+1 dairelerde taksitler teslimi beklemeden hemen başlamaktadır.
  • İsimleri çıktığı halde kriterleri uymayan vatandaşlar olabiliyor TOKİ kura sonuçları sözleşme aşamasında kriterlerin uyuşmadığı anlaşılan vatandaşların hakları yanmaktadır.
  • İsmi çıkıp satış sözleşmesi imzalamış konut sahipleri bu süreçlerin sonunda vazgeçmek isterlerse cayma hakları vardır. Gayrimenkul satış sözleşmesini imzaladıktan sonra 14 gün içerisinde gerekçe göstermeden vazgeçebilirler. Projenin teslimine kadar da vazgeçme hakkımız bulunmaktadır.
  • Bu bilgilendirmelerin dışında kafamıza takılan her soruyu bizimle satış sözleşmesi imzalayacak olan yetkililere sorabiliriz onlar bu konu da yeterli bilgiye sahip oldukları için yardımcı olacaklardır.
  • Sözleşmelerin ne zaman yapılacağı konusunda net bir bilgi söylemek doğru olmaz bu her sene duruma göre değişmektedir bilgilendirme yapılacaktır.
  • Verilecek olan peşinatlar TOKİ kura sonuçları sonra sözleşme esnasında konut sahipleri tarafından sözleşme yetkililerine ödenir.

Related posts
Haber

Otomotivde Üretim Yüzde 11 Azaldı

1 Mins read
Otomotiv Sanayii Derneği’nin verilerine göre 2020 yılında toplam araç üretimi 2019 yılına göre yüzde 11 azaldı ve 1.29 milyona düştü. 2021 yılının…
Haber

Samsung Galaxy S21 Serisi Araba Anahtarı Olarak Kullanılabilecek

1 Mins read
Samsung Unpacked etkinliği, çok yakında bize gelen bir dizi parlak yeni teknolojiyi içeriyordu ve Koreli şirket sürücüler için mütevazı araba anahtarını kullanmayı…
Haber

Kış Aylarında Radyatörlere Dikkat Edin

1 Mins read
Kış aylarında motor soğutma sistemlerine ve sıvısına daha dikkat etmeniz gerekir. Araçlara güç veren içten yanmalı motorların soğutma sistemlerinde olan sorunlar, ihmaller…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.