Araba

Tramer Nedir? Tramer Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

3 Mins read

Ülkemizde kısaca Tramer olarak bilinen ancak açılımı Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi olan bu sistemin hazırlanması 2003 tarihinde çıkarılan kanunla mümkün oldu. Uzun yıllar yapılan altyapı çalışmalarının ardından Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sisteme dahil edildi. 2008 yılında çıkarılan ikinci bir yasa ile sistemin tam anlamı ile uygulamasına karar verildi. Tüm sigorta şirketleri bu sistem dahilinde tamirini yaptığı ya da araç sahibine ödemesini yaptığı tüm araçların şasi ve plaka numaraları ile ilgili verileri aktarmaya başladılar. Başlarda biraz sıkıntı çıkarsa da sistem zaman içerisinde oturmaya başladı ve kullanıma sunuldu. Günümüzde araç almak isteyen birçok kişi ilk olarak bu sistemi tercih ediyor.

Tramer Nedir? Tramer Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tramer Sorgulama

5664 üzerine atılan kısa bir mesaj ile araç ile ilgili geniş bir sorgulama yapabilirsiniz. Aracın nelerini sorgulayabileceğinizi merak ettiğinize eminiz. Araç hasar durumu, mağdur bilgileri, aracın trafik poliçesini durumu, araç kasko poliçe işlemi ve son olarak kazan yapan araçta kusur oranları sorgulanabilir. Yani kazayı yapan aracın sürücüsü mü yoksa farklı etkenler bu kaza sebebiyet mi verdi bu sorgulama ile öğrenebilirsiniz. Tabi bu bilgilerin hepsine sağlıklı bir şekilde ulaşabilmek için belirli bir ödeme yapmanız gerekiyor. Kısa mesajlarınızın hepsi 7 TL ile ücretlendirilmektedir. Sorgulama işlemi 8 farklı işlem ile yapılabilmektedir. Ancak ne yaparsanız yapın 5664’e kısa mesaj atmak zorundasınız. Ancak her sorgulama için atılacak mesaj farklı olacaktır. Şimdi sıra ile bu mesajlara ve ne anlam ifade ettiklerine bakalım.

Tramer Sorgulama Mesajları

  • Hasar Geçmişi Sorgulama, araç plakasını boşluk olmadan yazarak 5664’e kısa mesaj olarak atmalısınız. Örneğin: 34ABC001 – 5664 şeklinde olmalıdır.
  • Araç Parça Değişimi Sorgulama, bu sorgulama için yapmanız gereken işlem çok basittir. Yukarı da atacağınız mesajın başında büyük harfler ile “PARCA” yazmalısınız. Örneğin: PARCA 38ABC001 olabilir.
  • Aracın kaç kez el değiştirdiğini sorgulama işlemi için 5664’e kısa mesaj atmanız gerekiyor. Bu detayı öğrenmek için plakanın önüne büyük harfler ile “DETAY” yazarak mesaj atmalısınız. Örneğin: DETAY 45ABC001 olarak uygulanabilir.
  • Kaza tespit tutanağı sorgulama, kaza anında yaşanan durumları göstermek için her iki tarafta tutanağı kendi sigorta şirketine iletmelidir. Bu iletimin ardından sigorta şirketleri bunu hemen SBM sistemine entegre edecektir. Bunun olup olmadığını öğrenmek için KTT bir boşluk ve plaka numaranızı yazarak mesaj atabilirsiniz. Örneğin: KTT 25ABC001 olacak şekilde sorgulama yapılabilir.

Bu tür sorgulamalar ile almak istediğiniz araç hakkında gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Kesin sorgulama içinse sürekli değişen plakanın yerine aracın çıktığı andan itibaren kimlik numarası olan şasi numarasını kullanmanız doğru bir tercih olacaktır. Yanlış hasar kaydı olduğunu düşünüyorsanız SBM’ye ait olan web sayfasına girerek itiraz sayfası üzerinden gerekli işlemi yapabilirsiniz. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra size geri dönüş yapılacaktır.

Sorgulamayı ücretsiz olarak yapmayı düşünüyorsanız sigortacı bir tanıdığınız olması gerekiyor. Çünkü sigorta ekranlarından tüm araç bilgilerine rahatça ulaşmak mümkündür. Tabi bu mesajlara gelecek olan cevaplara bakarak arabayı alıp almama kararı verebilirsiniz. Hasar kaydı için bir aracı almaktan vazgeçecekseniz miktarın çok yüksek olması gerekiyor. Eğer sorgunuza ağır hasar kayıtlı olarak cevap gelirse bu tür aracın çok büyük bir kazadan sonra tamir edildiğini anlamanız gerekiyor. Büyük ihtimal ile aracın gerçek bedelinin %70’inin üzerinde bir maliyeti bulunacaktır. Bu tür detaylara dikkat ederek de uygun fiyatlara hasar kayıtlı arabaları satın alabilirsiniz.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.