Araba

Yerli Otomobil TOGG Hakkında Bilmeniz Gerekenler

4 Mins read

Ülkemizde 2011 yılında projeye sunulan yerli otomobil projesi 2017 yılında devreye girdi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan yerli otomobil hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Peki yerli otomobil hakkında bilinmesi gerekenler neler? siz değerli okuyucularımız için araştırdık keyifli okumalar dileriz.

Yerli otomobili 2017 yılında proje aşamasına girerek Recep Tayyip Erdoğan tarafından hız kazandı. 27 Aralık 2019 günü yerli otomobil tanıtımı olacak. Beklenen yerli otomobil prototipi oldukça merak konusu oldu. Son teknoloji ile üretimi gerçekleşen yerli otomobil elektrik ile çalışacak. Bunun yanı sıra en çok merak edilen konulardan bir tanesi de yerli otomobil fiyatlarının ne kadar olacağı oldu.

Yerli Otomobil Üretiminde Pay Sahipleri Kimler ?

Son zamanlarda gündemden düşmeyen yerli otomobil projesi 2011 yılında temelleri atılarak 2017 yılında projenin gerçekleşmesi ile Recep Tayyip Erdoğan tarafından adlandırılan 5 firma tarafından temelleri atılmıştı .Bunun üzerine oldukça merak edilen sorulardan biriside Yerli otomobilin üretimindeki pay sahipleri kimlerdir? sorusu oldu.

Türkiye’de son zamanlarda gündemin en önemli maddesi olan yerli otomobilin, 2011 yılında temelleri atılsa da en belirgin adım 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “5 babayiğit” olarak nitelendirilen firmalar tarafından atıldı. Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde devam eden yerli otomobil projesi hızlandırıldı. Ülkemizde yerli otomobil projesi içerisinde yer alan kuruluşlar Zorlu Holding, Vestel, Kök Grubu, Turkcell,TOGG ve BMC pay sahibi olarak görev almaktadır.

İlk Prtototip Ne Zaman Sonlanacak ?

Gündeme bomba gibi oturan yerli otomobil üretimi konusunda sık sorulardan bir tanesi İlk prototip ne zaman sonlanacak? oldu. 2017 yılında projeye sunulan yerli otomobilin prototipi tam olarak sonlandı. Görüntü olarak Cadillac LCS modeline benzetilmesi ve halk arasında neden  özgün tasarımlar ile yapılmadığına dair tartışmalara neden olmuştu. Yapılan açıklamalarda herhangi bir benzerliğinin olmadığı ve iç ve dış dizaynın lisansının alındığı ve buna bağlı üretimin sağlandığı açıklandı. ‘7 Aralık 2019’da gösterime sunulacağı söylene yerli otomobil merakla beklenmekte.

Yerli Otomobilin İlk Sahibi Kim Olacak?

Yerli otomobilin tanıtıma sunulacağını ve merakla beklenen tanıtım günü açıklandı. 27Aralık 2019 yılında Gebze’de tanıtımı yapılacağı halka duyuruldu. Bunun yanı sıra akıllar gelen ilk sorulardan bir tanesi yerli otomobilin ilk sahibi kim olacak? oldu.

Yerli otomobilin ilk sahibi Recep Tayyip Erdoğan olacağı açıklandı. Bunun yanı sıra Binali Yıldırım ve Devlet Bahçeli’de yerli otomobilin ilk sahipleri sırasında yer aldı. Zorlu grup CEO’su Ömer Yenigül, Turkcell genel müdürü Kaan Terzioğlu, TOGG başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da yerli otomobili satın alacak ilk kişiler arasında yerini aldı.

TOGG NEDİR?

Yerli otomobilin üretimi hızlanması ile birlikte detaylı bilgi ve açıklamalarda bulunan TOGG oldukça dikkat çekti. TOGG Nedir? Ne anlama geliyor? sizler için hazırladık.

TOGG Türkiye Otomobili Girişim Grubu olarak adlandırılmaktadır. Yerli otomobil ile ilgili ilk görüntüleri paylaşan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 babayiğit diye nitelendirdiği kuruşlardır.

Yerli Otomobil Kaç Para Olacak ?

Yerli otomobilin fiyatı hala bilinmemekte. Yerli otomobilin fiyatı tanıtım günü 27 Aralık 2019 günü gerçekleşecek. Yerli otomobilin 70 bin ile 120 TL olacağı söylentileri bulunmakta. Yerli otomobil fiyatları boş ve dolu paketleri arasında fiyat değişikliği olacağı bilinmekte. Son teknoloji ile üretilen yerli otomobil elektrikli olacak. Günümüz şartlarında elektrikli araba fiyatları detaylı incelendiği taktirde ortalama fiyatları 150 bin ile 300 bin TL olarak görülmekte.

Yerli Otomobilin İsmi Ne olacak?

Türkiye Otomobili Girişimi Grubu (TOGG) Gebze’de yapılan tanıtım konuşmasında lansmanı ve marka ismi ilerleyen senelerde tamamlanacağını belirtti. Yerli otomobilin seri üretime geçmesi adına testler yapılacak. Bu pazarlama testleri bittikten sonra seri üretime geçeceklerini yerli otomobil ismini vereceğini bildirdi.

Türkiye Otomobili Girişim Grubu CEO’su Gürkan Karakaş yeniliğe çıktığımız yolda yenir lige ‘de çıkıyoruz altını çizmek isterim ifadeleri dikkat çekti. Gürkan Karakaş yerli otomobil tanıtımında Recep Tayyip Erdoğan ve bir çok yöneticinin olduğu Gebze’de yaptığı açıklamada otomotiv sektöründe Dünya çapında değişiklikler meydan getireceğini ve projenin dengeleri sarsacak cinsten olduğunu belirtti. Yerli otomobil otonom sistemi ile hem yaşam alanı sunacak hem de akıllı bir cihaza dönebilecek dedi.

Yerli Otomobilin Özellikleri

Yerli otomobilin özellikleri yoğun bir ilgi ile beklenirken 27 Aralık 2019 tanıtımında yerli arabanın özellikleri belli oldu. Oldukça ilgi gören yerli otomobil günlerdir gündemdeki yerini korumakta. Yerli otomobil tanıtımında açıklanan iç tasarım özellikleri;

 • Tamamı ile sürücü odaklı olan kokpit tasarımlar
 • Direksiyonu üç kollu olma özelliği taşımakta ve deri kaplı etli bir direksiyon simidine sahip
 • yerli otomobil tamamı ile yüksek malzeme kullanımına sahip ve işçilik kalitesi ile dikkatleri üzerine çekiyor
 • Kapı içlerinde bulunan geniş hoparlörler ile müzik sistemi mevcut
 • Araç içi mavi LED ile aydınlatma
 • dokunmatik ekranı 10 inç olmak üzere geniş bilgi ekranı
 • Geniş gösterge tablosu oldukça geniş ve dokunmatik özelliğine sahip
 • Konforlu olmakla birlik kalitesi ile göze çarpan deri koltuklar
 • Dizaynı ile oldukça şık görünen havalandırmaları
 • Metal kumanda kolu oldukça küçük ve ergonomik özelliği ile dikkatleri çekiyor
 • Yumuşak ve kaliteli kokpitler

Tanıtımı Gebze’de yapılan yerli otomobilin en çok dikkat çeken özelliği ise şasesi oldu. Ortalama 30 dakikada şarj edilebilen yerli otomobil 300 km ile 500 km yol kat edebiliyor.

Yerli otomobil son teknoloji üretimi ile uzun ömürlü bir bataryaya sahip. Yerli otomobil 200 beygir gücü ile 7.6 saniye 0-100 arasında hızlanabilmekte.+00 beygir gücü ile 0-100 4.8 saniyeye kadar düşmekte. Teknolojiden faydalanarak geliştirilen sistem ile yerli otomobil aktif olarak merkeze bağlı kalacak ve sürücünün bile anlayamayacağı şekilde tasarlanarak güncellemeleri yapılacak. Aracı arızalanması gibi durumlarda karşı karşıya kalındığında sistem otomatik olarak bakım noktasına direkt uyarı gönderecek

Sürücüler açısında oldukça önemli olan bu özellik sürücülerin işini bir hayli kolaylaştırıyor. Trafiğin yoğun olduğu günlerde sürücüler artık dur kalk ile yorulmayacak. Yerli otomobil bu gibi durumlarda otomatik olarak durup kalkacak ve direksiyon kontrolü gerekmeyecek.

Holografik asistan teknolojisi ile Dünya’da bir ilk özelliğini taşıyor. Holografik asistan teknolojisi yoldaki tümsekler, köprüler, çukurlar ve yol haritası olarak kullanılacak. Sürücünün dikkatini dağıtmayacak, sürücü yola bakarken de bunları görebilecek.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.