Araba

Yurt Dışından Araba Getirmek, Yurt Dışından Araba Nasıl Getirilir?

2 Mins read

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan birçok kişinin çok merak ettiği konu olan yurt dışından araba getirmek konusunu yazımızda ele alacağız. Yurt dışından araba nasıl getirilir hakkında tüm bilinmeyenleri sizlere açıklıyoruz. Yurt dışından araba almak oldukça önem arz etmeye başladı son günlerde. Araba piyasalarında ki artış vatandaşları yurt dışından araba alma konusuna yönlendirdi.

Yurt Dışından Araba Nasıl Getirilir?

Yurt dışından araba getirme konusunda belli başlı kurallar vardır. Kuralların ilkiyle başlayalım;

 • Yurt dışında 185 gün boyunca yaşadığınız yerin ikametgah belgesi yanınızda olmalıdır.
 • İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde 180 günden fazla Türkiye’de kaldıysanız aracınızı Türkiye’ye getiremezsiniz.
 • Yurt dışında vekalet yolu ile araç getirebilirsiniz. Şartı, vekaleten getirdiğiniz aracın sahibi yurt dışında ikamet ettiği adreste en az 185 gün bulunmak zorundadır.
 • Yurt dışından getireceğiniz aracın yeşil sigortası kesinlikle yapılmalıdır. Sigortası olmayan araçlar için gümrüklerde sigorta yapılmaktadır.
 • Yurt dışından getirilen araçla 2 yıllık süre içerisinde size tanınan 730 günü doldurduysanız, süreniz yenilenene kadar bir daha araçla ülkeye giriş yapamazsınız.
 • Yurt dışından getirilen aracı eşiniz, çocuklarınız, anne, babanız kullanabilir. Belli şartlar sağlanması halinde de üçüncü kişilerinde aracınızı kullanmasına izin verilir.
 • Yurt dışından getirilen araçla ülkede bulunma sürenizi geçirirseniz cezai işlemler uygulanır.

Gürcistan’dan Kendi Üzerinize Otomobil Getirmek

Gürcistan’dan araç getirebilmeniz için oturma veya çalışma izniniz olması gerekmektedir. İş kurup oturma izni aldıktan sonra veya bir şirkette çalışmaya başlayıp izinleri aldıktan sonra Gürcistan’da bulunan “Adalet Evi” ne gerekli başvuruları yapmalısınız. Başvurunuzu yapıp aracı aldıktan sonrada aracı Türkiye’ye getirmek istiyorsunuz bu durumda yine yukarda belirttiğimiz maddelere uymanız gerekmektedir. Eğer izinleri almadan Gürcistan’dan aracı alıp Türkiye’ye getirmek  gibi bir düşünceniz varsa uzak durmanızı öneririz. Bu işi yaptığını idea eden şahıslara itimat etmemenizi öneririz.

Bulgaristan’dan Nasıl Araç Getirtilir?

Bulgaristan’dan otomobil getirtmek son zamanlarda şüphesiz ki en fazla merak edilen konuların başında geliyor. Bulgarsitandan araba almak eskinden çok basitti fakat şimdi epey zor. Bildiğiniz gibi otomobil satışlarında uygulanmakta olan yüksek bir vergi söz konusu. Özellikle 1600cc üstünde bulunan otomobillere gerek satın alımlarda gerekse yıllık olarak büyük miktarda vergiler ödemeniz gerekiyor. Bu sebeple insanlar Bulgaristan’dan araba getirtmenin yollarını bulmaya çalışıyor.

Bulgaristan’dan Otomobil Getirtmek için Gereken Evraklar

 • Taşıtın Mülkiyet Belgesi
 • Getirtilecek araç giriş yapacak kişiye ait değilse geçerli bir Vekaletname ya da Kira Sözleşmesi
 • Araca ait Türkiye sınırlarında geçerli sigorta poliçesi
 • Türkiye’ye giriş yapacak kişiye ait pasaport
 • Eğitim için gelenlerin öğrenci belgesi

Yurt dışından araba getirmek eskisi kadar kolay değil. Eskiden çok basit olsa da, şimdilerde epey zorlaştı. ÖTV zamları ve ülkenin ekonomide ki kur farkları bu işi epey zorlaştırıyor.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.